Koliko su važni mliječni zubi? Jeste li znali da jedan stalni zub...
Jeste li znali da jedan stalni zub iznikne dok još nijedan mliječni zubi nije ispao. Da, dobro ste pročitali. Zanima vas kako? Čitajte u nastavku ovog bloga.
dr stom. Vladimir Šavija
1/16/20252 min read
Sigurno vas većina misli da je prvi stalni zub neka od jedinica. Budući da njihovom rastu prethodi proces klimanja zubića, vađenja i naravno dolazak dobro poznate zubić-vile bilo bi skoro smiješno da ne primijetite njihov rast. Dok ste Vi kao roditelj zaokupljeni svim ovim obično vam promakne rast zubića koji je najčesći prvi stalni zub. Pozicioniran je iza drugog mliječnog kutnjaka i budući da nijedan mliječni zub nije ispao roditeljima obično ili "potpuno promakne" njegovo nicanje ili ga zamijene za još jedan mliječni zub.
Zapravo je u pitanju stalna šestica koja niče između 5. i 7. godine. Ima ih ukupno četiri i to dve u gornjoj i dve u donjoj vilici. Njeno nicanje bez ispadanja mliječnih zuba se dešava zato što je ukupan broj mliječnih zuba manji od ukupnog broja stalnih zuba iz razloga što je vilica kod djece manja, a sa rastom se prostor povećava te je potreban veći broj zuba da ga popuni.
Kod većine djece ne stvara probleme pri nicanju osim eventualnog bola i svraba koji se javlja nakon jela. Problem može nastati najčesće ukoliko dijete ima kvarove na mliječnim zubima koji nisu sanirani, što, uz slabo održavanje oralne higijene, lako dovodi do kvara i tog zuba već pri samom nicanju (da, kvar može preći sa jednog zuba na drugi). Budući da njegovo pojavljivanje u ustima često prođe "ispod radara" od strane roditelja i higijena takvog zuba biva siromašna i zapuštena. Novonastali kvar napreduje vrlo brzo kod djece, te nedugo po nicanju može doći do bola (znak da je kvar došao do pulpe-živca). Rješavanje takve situacije i spašavanje zuba kod tako male djece je vrlo neizvjesno jer rast korjena nije završen pa nemamo ni mogućnosti liječenja zuba kao kod odraslih. Sve ovo vrlo često može rezultirati vađenjem prvog stalnog zuba što u budućnosti može izazvati niz problema kod položaja ostalih stalnih zuba i posljedično loš zagrižaj.
Kako spriječiti ovakav scenarij?
Preventivni pregledi kod djece bi trebali biti na otprilike pola godine, tako će stomatolog primjetiti nicanje stalnog zuba na vrijeme te Vas posavjetovati sta dalje činiti. Roditelji djece dobi između 5 i 7 godina bi trebali povremeno pogledati u usta djeteta, kako zbog kontrole oralne higijene tako i zbog konstantne smjene zube koja počinje u ovoj dobi i nastavlja se do adolescencije.
Ako pak niste čuli za svu ovu priču, sigurno jeste za zalivanje fisura na šesticama. To je preventivni tretman koji ima za cilj sprečavanje nastanka kvara zuba. Izvodi se na potpuno zdravim zubima gdje stomatolog ustanovi da postoji potreba zbog izraženih morfoloških karakteristika zuba. Bitno je napomenuti da zaliven zub nije garancija da ne može nastati kvar, te je svakako redovna posjeta stomatologu neophodna.
Svakako naša preporuka za roditelje je da djeci u održavanju oralne higijene treba pomoć, jer sami nisu sposobni ponajviše zbog slabih motoričkih mogućnosti u ranoj dobi, a i zbog (ne)motivisanosti djeteta.
Budite odgovoran i informisan roditelj!



